• DOLAR
  %0,08
 • EURO
  %0,09
 • ALTIN
  %0,02
 • BIST
  %2,57
Y ve Z kuşağı stream müzikten yana

Y ve Z kuşağı stream müzikten yana

Stream müzik hizmetleri, müziği tüketme şeklimizi değiştirdi ve hatta fiziksel formatlara düşkün müzik tutkunlarını bile kendine çekti. Tüm müzik tarihi boyunca bir dokunmatik ekran ya da bilgisayar üzerinden milyonlarca parçaya erişim sağlamak, eski favorileri bulmak, yepyeni sanatçıları keşfetmek, online performanslar ya da etkinlikler aracılığıyla sosyalleşmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. 2030 yılına kadar 89,3 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilen küresel pazarda yerli bir girişim olarak dünya devleriyle yarışma hedefiyle yola çıkan, halihazırda 1,5 milyon indirilme rakamı le ilerlemeye devam eden Musixen, Türkiye’ye de hızla yükselen stream müzik pazarının kullanıcı karnesini çıkardı. İşte sonuçlar…

Günümüzde küresel müzik pazarının en önemli gelir kaynaklarından birini oluşturan stream müzik, değişen tüketim alışkanlıklarıyla birlikte zengin, farklı, alternatif içeriklerle popülerliğini giderek artırıyor. Pazarın oyuncuları müzik, eğlence ve sahne sanatları alanında faaliyet gösteren sanatçı, müzisyen veya mekanların online uygulama üzerinden kullanıcılarla buluşmasına aracılık ederek dijital müzik üreticileri ile tüketicilerinin beklentilerine cevap veriyor. Şarkı önerme, otomatik çalma listesi kişiselleştirme, sanatçı çeşitliliği, kullanıcı dostu uygulamalar, yüksek etkileşim iklimi niteliklerle rekabette birbirinden ayrışan platformlar; canlı müzik videoları akışı için sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR), hologram konserler gibi yeni nesil teknolojilere de entegre olarak ekosistemde farklılaşıyor. Dünyada Spotify, YouTube, Apple Music pazarı domine ederken Türkiye’deki durum ne? İşte, müziğin bu alternatif dünyasının ülkemizdeki öncülerinden Musixen’den gelen veriler…

En çok tercih edilen tür akustik
Halihazırda 320 bin aktif kullanıcısı, 15 bin kayıtlı sanatçısı, 1,7 indirilme rakamı bulunan ve toplamda 75 bin yayına imza atan Musixen’de günlük yayın ortalaması 205 saatken, müzisyenler tarafından icra edilen şarkı sayısı 2022 yılı için 1,2 milyona tekabül ediyor. 5 bin 500 farklı sanatçı yayınının müzik tipine göre dağılımı ise sırasıyla akustik, pop, slow, Türk sanat müziği, arabesk, rock ve elektronik. En çok yayın yapılan gün ile saatler analiz edildiğinde çıkan sonuç çarşamba ve cuma günleri 20.00 – 22.00 saat aralığı. 520 bin tekil kullanıcının katılım sağladığı canlı yayınların en popüler gün ve saat, cumartesi günü 20.00 – 22.00 dilimi.

Kullanıcıların %82’si Y ve Z kuşağından
Platformun demografik sonuçlarına göre Musixen kullanıcılarının %42’si kadınken erkek kullanıcıların oranı %58. Kullanıcıların yaşlarına göre dağılımına bakıldığında %50 oranındaki kullanıcının 25-34 yaş aralığında olduğu görülüyor. Bu oranı %32 ile 18-24 yaş aralığındaki kullanıcıları takip ediyor. %14 oranındaki kullanıcı 35-44, %3 oranındaki kullanıcı 45-54 ve %1 oranındaki kullanıcı 55 ve üzeri yaşlarda. Yani hiç de şaşırtıcı olmayan bir biçimde stream müzik tüketicileri çoğunlukla Y ve Z kuşağından oluşuyor.
Globalleşme açılımıyla 2023 sonuna kadar Afrika, Latin Amerika, Avrupa ile Ortadoğu’da büyümeye odaklanan, 2024 yılı için yüzünü Kuzey Amerika’ya çeviren Musixen kullanıcılarının ülkelere göre dağılımında şu aşamada %79 ile Türkiye başı çekiyor. Azerbaycan %7, Almanya %5, Nijerya %3, Fransa, Hollanda ve Meksika %1, diğer ülkeler %4 ile Türkiye’yi takip ediyor.

Dijital müzik üreticileri en çok çarşamba ve perşembe günleri gelir elde ediyor
Tüm dünyada dijital müzik üreticilerinin haklarının tanınması için çeşitli mevzuat değişiklikleri yapılırken Musixen de sanatçıların gelirlerin demokratik dağılımı yönündeki ihtiyaçlarını karşılamak üzere farklı enstrümanlar geliştiriyor. Uygulama içinde bulunan ve ‘elmas’ olarak adlandırılan para birimleri kullanıcılar tarafından satın alınabiliyor. Kullanıcılar satın aldıkları elmaslar ile yayınlar sırasında sanatçılara dijital hediyeler gönderebiliyor ve elde edilen gelirin önemli bir kısmı sanatçılara aktarılıyor.

2022 yılında 650 bin yeni install kazanarak toplamda 1,7 milyon install’a ulaşan Musixen; içinde bulunduğumuz yıl 130 bin yeni üyeye “merhaba” dedi ve 8 bin yeni müzisyenden başvuru aldı. Platformun müzik koordinasyon ekibi tarafından onaylanan 3 bin müzisyenin 900’ü yayın açarak kullanıcılarla buluştu. Yurt dışı hedef pazarlara daha kuvvetli ilk giriş ve yayılma için 4 milyon kullanıcı ile 50 binin üzerinde müzisyene ulaşmak noktasında iddialı olan platform, yarattığı nitelikli içerik ve nitelikli etkileşim iklimiyle Türkiye’nin adını YouTube, Instagram, Spotify gibi global devlerinin arasına yazdırmaya hazır.
________________________________________

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM