• DOLAR
  9,4871
  %-0,51
 • EURO
  11,0428
  %-0,22
 • ALTIN
  547,57
  %-0,37
 • BIST
  1.512
  %0,18
Sancaktepe’de Doğa için dönüştürüyorum eTwinning projesi

Sancaktepe’de Doğa için dönüştürüyorum eTwinning projesi

Sancaktepe İlkokulu öğrencileri gerçekleştirdikleri eTwinning Projesi ile atık malzemelerle geri dönüşüm yapılabileceğini “ Doğa İçin Dönüştürüyorum “ projesi ile anlattılar. Dünya’nın yaşamış olduğu çevre sorunlarını azaltabilmek için kullanılan ürünlerin tekrar dönüştürülebilir olmasına dikkat çeken projede 10 ilden 10 Öğretmen ve 100 den fazla öğrenci yer aldı.
Türkiye’nin farklı illerinden 10 öğretmen ve 100’ün üzerinde öğrenci ile yürütülen Doğa İçin Dönüştürüyorum projesinde Sancaktepe İlkokulunda görev yapan Zeynep AKÇAN VE 2/D sınıfı öğrencileri yürütüyor. Yürütülen bu proje ile öğrencilere, velilere atık malzemelerin geri dönüşüm yapılabileceğini öğretmek ve sürdürülebilirliğini kavratmak hedeflendi. AKÇAN, “Dünyada son zamanlarda değişen iklimin nedenlerinden bir tanesi de biriken atıklar ve bunların geri dönüştürülmemesidir” dedi.
Tüketimin fazla olduğu günümüzde öğrencilerine bu konuda bilinç oluşturmak, farkındalık yaratmak ve geri dönüşümün önemini kavratmak amacıyla oluşturulan “Doğa İçin Dönüştürüyorum” eTwinning projesi kurucuları Mehmet Şirin Akçan (İstanbul), Yunus Emre Gevrek (Kayseri) ve ortakları Nihal Yüksel (Eskişehir), Fatma Çakır (Gümüşhane), Kumru Kaya (Ankara), Mine Uluçay Çimen (Erzincan), Neslihan Bozan (İstanbul), Seher Kanbalı Akkılıç (Ankara), Yunus Dündar (Diyarbakır), Zeynep Akcan (İstanbul) malzemeleri dönüştürerek yeni ürünler ortaya çıkardıklarını belirtti.
Her ay farklı konuları ele alan proje ekibi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, TEMA Vakfı, EKODER, ÇEKÜL Vakfı, Tohum Otizm Vakfı gibi kurum ve kuruluşların yanında çevre mühendisi, bilgisayar mühendisi, orman mühendisi gibi pek çok alanında yetkin konuğu da online toplantılarda öğrencileriyle buluşturdu. Geri dönüşüm malzemeleri ile yaşadıkları yerlerin sembolü niteliğindeki mekanları, müzik aletlerini, kumbaralarını, kıyafetlerini tasarladılar. Ayrıca web 2.0 araçlarının çok etkin kullanıldığı projede öğrenciler eğlenceli vakit geçirerek öğrendiler.
Tevfik Erk / İstanbul

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM