• DOLAR
  8,6267
  %-0,44
 • EURO
  10,1302
  %-0,30
 • ALTIN
  492,18
  %0,14
 • BIST
  1.386
  %-0,45
MURATPAŞA BELEDİYESİ’NİN TEMİZ ÇEVRE REKORU

MURATPAŞA BELEDİYESİ’NİN TEMİZ ÇEVRE REKORU

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından Türkiye genelinde “En İyi Çevre Eğitim ve Bilinçlendirme” ödülleri sahiplerini buldu.

Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi 6. Kez üst üste ödüle layık görülerek bu alanda rekora imza attı.

MURATPAŞA 6. KEZ ÜST ÜSTE HAK KAZANDI

“En İyi Çevre Eğitim ve Bilinçlendirme” ödülünü üst üste 6. Kez almaya hak kazanan Muratpaşa Belediyesi bu alanda en çok ödül alan kurum olarak bir rekora imza attı. Ayvalık ilçesinde düzenlenen törende ödül Balıkesir Valisi Hasan Şıldak tarafından Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a takdim edildi.

Başkan Uysal, TÜRÇEV yetkililerine teşekkür etti, “6. Kez En İyi Çevre Eğitim ve Bilinçlendirme ödülünü almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu ödülü Muratpaşa’lı tüm komşularımız adına alıyorum. Emeği olan, katkı koyan herekse çok teşekkürler” dedi.

Muratpaşa Belediyesi ile birlikte ödüle layık görülen Antalya Büyükşehir, Ayvalık, Fethiye, Kuşadası ve Alanya belediyeleriyle, CrystalHotels, Lara Barut Collection Otel, DBTH By Hilton Bodrum Işıl Club Resort, D-Marin Göcek ve Milta Bodrum Marina’ya ödülleri Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde düzenlenen törenle verildi.

AYVALIK EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde ki Paşa Limanı Plaı’nda gerçekleştirilen Mavi Bayrak ödül törenine, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, TÜRÇEV Başkanı Rıza Tevfik Epikmen Kültür ve Turizm, Sağlık, Çevre ve Şehircilik bakanlıklarının temsilcileri, sahil güvenlik komutanlığı, IMEAK Deniz Ticaret Odası, Deniz Turizmi Birliği, Mavi Bayrak ulusal jüri üyeleri, mavi bayrağı taşıyan ve taşıyacak olan tesis yöneticileri ve TÜRÇEV yöneticileri katıldı.

Törende, ‘En İyi Çevre Eğitim Etkinlikleri’ plaketlerini almak üzere Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Fethiye Belediyesi Başkanı Alim Karaca, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Alanya Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Yenialp ve Kuşadası Belediyesi Başkan Yardımcısı Özgür Batçıoğlu da hazır bulundu.

EV SAHİBİ BALIKESİR’DEN TEŞEKKÜR

Balıkesir ilinin 36 mavi bayrak sahibi olduğunu, yarısına yakın mavi bayrağın Ayvalık’ta bulunduğunu söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Ayvalık bizim için ayrı bir güzel, ayrı biz özel. En fazla turistik yatak kapasitesi Ayvalık’ta bulunuyor. Emeklerinden dolayı Ayvalık Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ise konuşmasında, çevre sorunlarına değinerek musilaj ile mücadele konusunda Marmara ve Balıkesir’de son derece önemli adımlar atıldığını ve kalıcı olarak gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalıklı hemşehrileri adına çok mutlu olduğunu söyledi. Ayvalık’ın Balıkesir’de en çok mavi bayrağa sahip olan ilçe olduğunu dile getiren Başkan Ergin,“Bu yıl ilk kez ‘Mavi Bayrak’ dalgalanan Cunda Arka Deniz Plajı ile Altınova Kum Adası Plajı’nın onur belgelerini almanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl da, Duba, Kapri ve Paşa Limanı plajlarının, “Mavi Bayrak” almasıyla birlikte, Belediyemiz İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’ne ait Mavi Bayraklı plaj sayımız beşe, Ayvalık genelinde mavi bayraklı plaj sayısı ve marinalarla birlikte 17’ye yükseldi” dedi.

MAVİ BAYRAK TURİZMDE ÖNEMLİ ROL OYNUYOR

TÜRÇEV Başkanı Rıza Tevfik Epikmen yaptığı konuşmada, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen “Mavi Bayrak” programının, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda dünyada 50 ülkede uygulandığını söyledi.

Başkan Epikmen, Mavi Bayrak’ın turizm sektöründe önemli bir rol üstlendiğini belirterek, “Çevrenin ve halk sağlığının korunmasına yönelik kriterleri barındıran, dünyada halk nezdinde en çok bilinen ve güvenilen “Mavi Bayrak Ödülü”, iklim değişikliği-biyolojik çeşitlilik kaybı ve kirliliklerin mücadelesi zor bir boyuta geldiği günümüzde, salgın nedeniyle dünya genelinde olumsuz etkilenen turizm sektöründe önemli bir rol üstleniyor. Deniz, kum, güneş ağırlıklı gerçekleştirilen kıyı turizminde “Uluslararası Mavi Bayrak” ödüllerinin, insanların turizm tercihlerine katkı sağlamasının yanında çevre koruma çalışmalarına destek verdiğini düşünüyoruz. Ülkemizin en önemli STK’larından biri haline gelen TÜRÇEV, turizm bölgelerinde her yıl çevre duyarlılığı, eğitime katkı projeleri ve Mavi Bayrak artırımı ile ülkemizin Dünya’da turizmde ilk sıralara gelmesine de katkı sağlıyor. Çevre, sağlık ve hijyen koşullarının en üst seviyede tutulduğu bu dönem içerisinde Mavi Bayraklı plajlarda deniz suyunun mikrobiyolojik olarak kontrol edilmesi, plaj ve donanımlarının temizliği, can güvenliği ve çevre yönetimine dair pek çok kriteri barındırması, tüm bu kriterlerin denetim altında tutulması, uluslararası turizm camiası için önemli güvence alanları olacaktır. Ülkemizin Mavi Bayrak sayıları açısından dünyadaki başarısı bu anlamda önemli bir avantaj sağlamaktadır” dedi.

Mavi Bayrak’ı almanın zor, kaybetmenin ise çok kolay olduğunu dile getiren TÜRÇEV Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, bunun için sürekli çalışmanın, çevre ve sürdürülebilir turizm eğitimini en başa koymanın gerekli olduğunu vurguladı. Epikmen, “Bu nedenle, Mavi Bayrak ödülü alan plaj, marina, yat ve turizm teknelerinin yanında, salgın döneminde dahi çevre eğitimi ve bilinçlendirmeye önem veren, sürdürülebilir bir yaşam için emek veren ve en iyi örnekleri sergileyen en iyi çevre eğitim etkinlikleri ödülünü alanları çabaları için kutluyorum” diye konuştu.

“EN İYİ ÇEVRE EĞİTİM VE BİLİNÇLENDİRME”

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından “En İyi Çevre Eğitim ve Bilinçlendirme” etkinliklerinde gösterdikleri başarılı performans ve kriterlere uygunlukları nedeniyle, Antalya Büyükşehir, Ayvalık, Muratpaşa, Fethiye, Kuşadası ve Alanya belediyeleriyle, CrystalHotels, Lara Barut Collection Otel, DBTH By Hilton Bodrum Işıl Club Resort, D-Marin Göcek veMilta Bodrum Marina’ya ödüle layık görüldü.

En İyi Çevre Eğitim Etkinlikleri Ödülleri Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Özgür Batçıoğlu, Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Çevre Danışmanı Lokman Atasoy verildi.

MAVİ BAYRAK GÖNDERE ÇEKİLDİ

Konuşmaların ardından, 2021 yılında ülkemizde otel, marina, yat ve turizm teknelerinde dalgalanacak “Mavi Bayraklı Tesisleri” temsilen “Mavi Bayrak” alan tesisler adına göndere Mavi Bayrak çekildi. Törene ev sahipliği yapan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz ve Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’a teşekkür plaketi verildi.

Ülkemizde Mavi Bayrak 2020 yılında 486 plaj, 22 marina ve 7 yatta dalgalanırken, bu yıl 519 plajda, 22 marinada, 6 yatta ve 10 turizm teknesinde dalgalanıyor. Türkiye dünyada, ‘Mavi Bayrak’lı plaj sıralamasında 614 plajı bulunan İspanya ve 545 plajı bulunan Yunanistan’dan sonra 3’üncü sırada yer alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM