reklam
 • DOLAR
  %0,89
 • EURO
  %-0,33
 • ALTIN
  %-1,44
 • BIST
  %-1,44
Milliyet Mimarlık dergisi sektördeki gelişmelere mercek tutuyor

Milliyet Mimarlık dergisi sektördeki gelişmelere mercek tutuyor

Milliyet Gazetesi ve YAPI Dergisi iş birliğiyle hazırlanan Milliyet Mimarlık dergisi; 28 Kasım Pazar günkü yeni sayısıyla sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. Türkiye’den ve dünyadan en son gelişmeleri ve inovasyonları mimarlar, iç mimarlar, yapı sektörü profesyonelleri, akademisyenler ve öğrencilerle buluşturuyor.

Mimari, tasarım ve yapı sektörü analizlerle değerlendiren Milliyet Mimarlık dergisi Türkiye ve dünyadan örneklerle mimarlık alanındaki gelişmeleri değerlendiriyor. Derginin son sayında mimarlık eleştirisi denilince Türkiye’de akla gelen ilk isimlerden Prof. Dr. Celal Abdi Güzer’in görüşleri yer alıyor. ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde mimarlık eleştirisi üzerine dersler veren ve dördüncü sınıf tasarım stüdyosu yöneticiliği yapan Celal Abdi Güzer medyanın etkisiyle mimari eleştiriye bakışın, algı ve önceliklerin değiştiğini, tekil yapılar üzerine ve doğrudan yargı içeren indirgemeci bir eleştiri beklentisinin öne çıktığını belirtiyor.

Derginin Mimari sayfalarında 2017 yılında Adana’nın Ceyhan ilçesinde uluslararası enerji tasarruflu yeşil bina standartlarına uygun olarak tasarımına imza attığı Tekfen İnşaat’ın ACARARCH’ın FNN Sürdürülebilirlik Merkezi projesi aktarılıyor. İç Mimari sayfalarında iç mekan tasarım ve uygulaması Beril Khalaf Interiors tarafından hayata geçirilen İstanbul Maslak’taki 7.15 GYM projesi inceleniyor.

Retrospektif sayfalarında, mimarlık ve mühendislik arasında kurduğu çarpıcı denge ile tanınan mimar, mühendis, heykeltraş ve sanatçı Santiago Calatrava mercek altına alınıyor. İspanyol mimarın doğadan öykündüğü formları ustalıkla heykelsi yapılara dönüştürmesi ve eserlerinde endüstriyel teknolojiyi ‘canlı, yeni ve şiirsel’ bir mimarlığa evriltmesinin altı çiziliyor. Dünyadan sayfalarında kutup dairesinin kuzeyinde Norveç’e bağlı bir yarımada üzerinde Atelier Lorentzen Langkilde tarafından tasarlanan Bodø Belediye Binası ile Mexico’daki César Béjar Studio tasarımı Casa en Tres Ríos projeleri anlatılıyor.

Milliyet Mimarlık dergisinin son gelişmeleri aktardığı Gündem sayfalarında ise mimarlık ortamındaki yerel ve global ölçekteki yarışmalar, etkinlikler ve önemli gelişmelerin yanı sıra Mimar Ömer Selçuk Baz’ın “Coğrafya Kader mi?” ve Mimar Suha Özkan’ın “Yalın Mimarlık’ın Yeraltı Mimarisi” başlıklı yazıları okurlarıyla buluşuyor.

28 Kasım Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerden ücretsiz olarak ulaşılabilecek Milliyet Mimarlık dergisine, dijital platformlarda Dergilik ve Milliyet e-gazete uygulamalarından da erişilebilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM