reklam
 • DOLAR
  %0,03
 • EURO
  %0,25
 • ALTIN
  %0,47
 • BIST
  %-7,09
İYİ Parti Ataşehir İlçe Başkanı Bora Yörükoğlu’ndan, 5 Aralık Kadın Hakları Günü açıklaması

İYİ Parti Ataşehir İlçe Başkanı Bora Yörükoğlu’ndan, 5 Aralık Kadın Hakları Günü açıklaması

5 Aralık 1934’te ”Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabul edilmesiyle ülkemizde her yıl 5 Aralık tarihi, ”Kadın Hakları Günü” olarak kutlanıyor. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirilen inkılap, kadınların toplumda söz sahibi olmasına ve toplumunda ileriye yönelik adımlar atmasına katkı sağladı.

İYİ Parti Ataşehir İlçe Başkanı Bora Yörükoğlu 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla basın açıklmasında bulundu.

İYİ Parti Ataşehir İlçe Başkanı Bora Yörükoğlu, “Türkiye, kurtuluş savaşında cephede destan yazan kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını birçok Avrupa ülkesinden önce vermiştir” açıklamasını yaptı.
Yörükoğlu şöyle devam etti;
“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 5 Aralık 1934 yılında Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verildi. Yasanın kabulü ile ülkemizde her yıl “Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.  Ancak ne var ki ülke nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar halen erkekler tarafından yönetiliyor.
Oysa ki Türkiye, kadın hakları konusunda birçok Avrupa ülkesinden daha önce bazı önemli kazanımları elde etmiştir. Bu kazanımlardan  en önemlisi de kadınların seçme ve seçilme hakkının verilmesidir.
Şöyle bir baktığımızda Türkiye’de kadınlar seçme ve seçilme hakkını İsviçreli kadınlardan 36, Fransız kadınlardan 11, Belçikalı kadınlardan ise 14 yıl önce elde ettiler.
Gerek Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener, gerek genel merkez  ve ilçe teşkilatımız yürüttüğü politikalarla kadınlarımızın eşitlik ve özgürlük mücadelesinin yanındayız. Ulu Önder Atatürk’ün dünyaya ilham veren bu güçlü adımı hep birlikte daha ileriye taşıyacağız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM