• DOLAR
  $1.324,2500
 • EURO
  $0,2941
 • ALTIN
  $34.933,0000
 • BIST
  1,2107
Bir çok üründe Nanoteknoloji yer almaya başlıyor

Bir çok üründe Nanoteknoloji yer almaya başlıyor

TÜSODER (Tüketici Sorunları Derneği) sağlık ve eğitim komisyonları üyesi kimyager Fatih KÜÇÜKUYSAL,Yeşil Nanoteknoloji her geçen gün artarak hayatımızda yeni alıyor dedi.

 

Plastik denince aklımıza naylon poşetler gelse de yaşantımızda kullandığımız bir çok üründe plastik var. Fatih Küçükuysal geleceğin yeni teknolojisi olan Yeşil Nanoteknoloji olan çevre ile uyumlu ürünler sunmak mümkün, özellikle gençlerimizin bu yönde eğitime ağırlık vermelerini tavsiye edebilirim dedi.
Kimyager Fatih Küçükuysal ; “ Nanoteknoloji ve polimer malzemeler son yıllarda çok hızlı gelişen araştırma alanlarının başında gelmekte. Mevcut teknolojinin küçülmesiyle 1 metrenin milyarda biri kadar küçülen nano boyuttaki (1×10-9) taneciklerin oluşumuna ve onların tasarlanmasına olanak veren bu yeni teknoloji, artık hayatımızın her yanına girmeye başladı. Genel ifadeyle polimer olarak bilinen yüzlerce plastik ve kauçuk malzemeler de hayatımızda hem yaşamsal hem de konfor için artık vaz geçilmez boyutta. Plastikler dendiğinde akla sadece PET şişeler ve naylon poşetler gelse de şırınga, serum torbaları gibi medikal ürünler, gözlük camları, boyalar, giysiler, ayakkabılar, bilgisayarlar, robotların ana malzemeleri ve daha birçok üründe plastikler kullanılmakta. Yeşil Nanoteknoloji ile polimer mühendisliğinin birleşmesiyle biyouyumlu akıllı ilaçlardan toprakta kaybolan biyobozunur ürenlere elektrikli araçların akülerinden alternatif ve yenilenebilir enerji üreten araçlara kadar son teknolojik ürünler yapılmakta ve tüketicilerin yararına sunulmakta.” Dedi.
TÜSODER (Tüketici Sorunları Derneği) sağlık ve eğitim komisyonları üyesi kimyager Fatih Küçükuysal, Yalova Üniversitesi Polimer Malzeme Mühendisliğinde biyobozunur plastikler ve nanoteknoloji üzerine araştırmalar yapmakta ve son hızla gelişen bu alana daha çok öğrenci ve araştırmacı gelmesi için yetkililere çağrıda bulanmakta.  Küçükuysal “ Gelecek adım adım şekillenirken geleceğimizin teminatı gençler ve yeni üretim modellerine aşina olmaya çalışan tüketiciler, kamu yararına yapılan etkinlikleri takip edip bilgi birikimlerini geliştirebilirler. Gençlere nanoteknolojiye, yeşil ( ekolojik) çalışmalara ve bunlara paralel ilerleyen polimer teknolojilerine önem vermesini tavsiye ediyorum.  ” İfadelerinde bulundu.
Tevfik Erk / İstanbul

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM